BLED
Simbol lepote Slovenije, ki ga je znameniti popotniški vodič Lonely Planet uvrstil med top 10 destinacij na svetu, vrednih obiska. Je naselje ob Blejskem jezeru, spada med starejše in najlepše turistične kraje v Sloveniji. Blejsko jezero – Alpsko jezero z edinim slovenskim otokom je že stoletja svetovljanski kraj, ki navduši z lepotami narave, zgodbami preteklosti in posebnimi močmi za obnovo dobrega počutja. Odprite skrinjico edinstvenih in nepozabnih doživetij, ki jih je opazil tudi svetovno znani popotniški vodič Lonely Planet in Bled uvrstil med top 10 destinacij, vrednih obiska. Poglejte na jezero z gradu na pečini in pojdite na otok s tradicionalnim čolnom – pletno. Na Blejski otok s redi jezera obiskovalce že stoletja vozijo tradicionalni leseni čolni – blejske pletne, ki jih z vesli poganjajo stoječi pletnarji. Po pristanku se gostje po 99 kamnitih stopnicah odpravijo do cerkve Marijinega vnebovzetja. Na otoku legendarnih zgodb prisluhnite cerkvenemu zvonu in nanj pozvonite še sami. Po eni od zgodb boste tako poskrbeli za izpolnitev svojih želja. Najlepši razgled na jezero z otokom in alpske vrhove okoli njega ponuja Blejski grad na pečini nad jezerom. S svojo lepoto velja za eno najlepših poročnih prizorišč v Evropi. Na Bledu in okolici je še mnogo drugih znamenitosti vrednih obiska, kot na primer pustolovski park in nižje razgledne destinacije: Straža, Ojstrica, Osojnica, Jelovica, jama pod Babjim Zobom, Soteska Vintgar in Pokljuška soteska, Dinopark, igrišče za golf, poskusiti pa morate tudi znamenito Blejsko rezino. (obišči stran… )
BOHINJ
Največje naravno jezero v Sloveniji. Izjemen biser Julijskih Alp in nam pomeni izjemno naravno danost in bogat vir priložnosti za aktivnosti v neokrnjeni naravi. Jezero je pretočno – iz jezera teče reka Jezernica, ki že po manj kot 100 m skupaj z leve strani pritekajočo Mostnico, ki priteka iz Voj, tvori reko Savo Bohinjko. Poleti se na površini segreje do 24°C, pozimi pa pogosto tudi zamrzne. Dolžina jezera je 4,2 km in največja širina 1,2 km. Jezero je primerno za ljubitelje vodnih aktivnosti v vseh letnih časih. V toplejših mesecih v njem lahko plavate, čolnarite, srfate, supate, lovite ribe ali se potapljate. Izven njega pa odigrate odbojko na mivki, aktivnosti na travniku, kaj pojeste, popijete. Kolesarjenje tudi priporočeno. Slap Savica – sodi med slapove ki imajo pridih romantike in eden najbolj obiskanih slovenskih slapov. Posebnost je da se vodni tok že v skritem podzemlju razdeli na dva dela. Tako da slap sestavlja spodnji iz zgornji vodni curek, zato pravimo da je dvopramenski slap. Slap se napaja z vodo, ki se steka iz Doline Triglavskih jezer. Mostnica – je gorski potok ki izvira v zatrepu alpske doline Voje v Triglavskem narodnem parku. Napaja se z vodo, ki priteka iz pokljuške planine Uskovnica, južnega pobočja Tosca in planin nad Staro Fužino. Približno sto metrov za izvirom, na koncu doline Voje, padajo preko apnenčaste stene trije Mostniški slapovi. Mostnici se v vasi Stara Fužina pridruži potok Ribnica, po kilometru skupnega toka se v Ribčevem Lazu izlivata v Savo Bohinjko. Korita Mostnice – 2 km dolga in slikovita korita, polna zanimivih dokazov o ustvarjalnosti narave. Raziščite čudoviti svet, ki se vam ponuja na dosegu rok in si privoščite sprehod po dišečem gozdu v družbi ptičjega petja in žuborenja gorske rečice. (obišči stran… )
ARBORETUM VOLČJI POTOK
Edini samostojen arboretum v Sloveniji. V njem uspeva približno 3.500 vrst in sort iglavcev in listavcev, trajnic ter samoniklih zelnatih rastlin. Arboretum sodi med najpomembnejšo vrtno arhitekturno dediščino v Sloveniji, zato je bil leta 1999 z odlokom v Uradnem listu RS razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. (obišči stran…)
POSTOJNSKA JAMA
Čarobni košček kraškega sveta, skrit med Alpami in Jadranskim morjem, očara vsakega, ki vstopi vanj. Ta kraški jamski sistem v bližini Postojne je drugi najdaljši v Sloveniji in največja turistična jama na Dinarskem krasu. Leta 2016 je v Postojnski jami – kot prvi turistični jami na svetu – uspelo razmnoževanje človeške ribice v ujetništvu. (obišči stran…)
SOČA
Dolina smaragdno zelene reke Soče, ki velja za eno najlepših in najbolje ohranjenih alpskih rek v Evropi, poleg neštetih naravnih lepot ohranja tudi pretresljivo dediščino 1. svetovne vojne. Tu je bilo prizorišče soške fronte, največjega gorskega spopada v zgodovini. Nad dolino s Potmi miru je Triglavski narodni park, največje slovensko območje varovane narave. (obišči stran…)
LJUBLJANA
Glavno mesto Republike Slovenije. Je geografsko, kulturno, znanstveno, ekonomsko, politično in administrativno središče države. Na Ljubljano je skozi zgodovino vplivalo več kultur, saj je bila v križišču germanskih, romanskih in slovanskih narodov, njihovih jezikov, šeg in navad. Je mesto z zeleno dušo. Ljubljanski grad, ki na griču nad mestom stoji že okrog 900 let, je osrednja znamenitost Ljubljane. Nanj se lahko pripeljete s tirno vzpenjačo ali povzpnete peš. Z grajskega Razglednega stolpa in obzidja se ponujajo najlepši razgledi na mesto. Plečnikova Ljubljana – Podobo Ljubljane je najbolj zaznamoval svetovno znan arhitekt Jože Plečnik, ki je tudi urbanistično uredil osrednji del mesta. Tromostovje je najbolj znano med njegovimi deli. Plečnik je skušal Ljubljano oblikovati na moderen način, a po vzoru antičnih Aten. Med njegova najboljša dela se uvrščajo stavba Narodne in univerzitetne knjižnice, ureditev bregov Ljubljanice, še posebej Tromostovje in Čevljarski most, osrednja mestna tržnica, Poletno gledališče Križanke, stadion za Bežigradom, kompleks mrliških vežic na pokopališču Žale ter Cerkev Sv. Mihaela na barju. Zmajski most – Zmaj je simbol Ljubljane in od poznega srednjega veka kraljuje v mestnem grbu. Zmajski most, ki ga krasijo znameniti kipi zmajev, je najbolj znana podoba Ljubljane. Mojstrsko izdelani kipi zmajev na Zmajskem mostu so obenem videti strašni in imenitni, ki še danes burijo domišljijo. Glavna tržnica – jo je oblikoval sloviti arhitekt Jože Plečnik, je kraj, kjer Ljubljančani nakupujejo, obenem pa se srečujejo in družijo. Obsega tržnico na prostem in stavbe pokritih tržnic. Vsak petek od sredine marca do konca oktobra na tržnici obratuje priljubljena Odprta kuhna. Prešernov trg – je srce zgodovisnkega mestnega jedra. Na njem se srečajo barok, secesija in arhitektura Jožeta Plečnika. Njegovo podobo zaznamujejo rožnata fasada Frančiškanske cerkve, ki je verjetno najbolj prepoznavna podoba Ljubljane, spomenik pesniku Francetu Prešernu (eden največjih pesnikov evropske romatike) in Plečnikovo Tromostovje. Živlaski vrt – je bil odprt leta 1949. Območje živalskega vrta se nahaja v okolju naravnega gozda in travnikov in je del zaščitenega krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Pred vhodom v Živalski vrt je postavljen kovinski kip bika, delo kiparja Janeza Boljke. V Ljubljanskem živalskem vrtu so zbrane živalske vrste z vseh kontinentov, poudarek pa je predvsem na vrstah, značilnih za območje, kjer se stikajo alpski, panonski in sredozemski svet. (obišči stran….)